Aktuálně
Prosím hláisni pro mě Tady a Tady
Hlasuj pro fotku na říjen
Zasoutěž si v 15.bleskovce

čistění koní

21. prosince 2008 v 10:10 | miss irč@ |  Hygiena

ČIŠTĚNÍ

Koně, ustájení v boxech, potřebují každodenní péči o srst. Není to důležité jen pro jejich čistotu, ale i pro jejich zdraví. Při denním čištění je větší pravděpodobnost, že si nějakého úrazu či otlačeniny všimnete dřív, než bude pozdě. Hřívu a ocas je třeba důkladně pročesat. Čištění je zároveň i důležitou masáží svalů, která uvolňuje a podporuje prokrvení celého těla koně. Dávejte pozor při čištění na poranění, kožní choroby anebo nezvykle teplá či nateklá místa. Koně chovaní venku se čistí sami. Čištění je formou společenského chování a koně ho používají, když je něco na těle svědí. Oleje a tuky v koňské kůži ho chrání proti povětrnostním vlivům okolí. Pokud koně něco svědí, válí se po zemi. Na jaře a na podzim se drbáním o stromy zbavují línající srsti.

Pomůcky na čištění

Rýžový kartáč má dlouhé tuhé štětiny, které odstraňují bláto z nestříhaného koně. Nikdy jej nepoužívejte na citlivá místa.
Měkký kartáč je hlavní kartáč, který se používá k odstranění prachu a mastnoty. Kratší a měkčí štětiny proniknou skrz srst až ke kůži.
Gumové nebo kovové hřbílko se požívá k odstranění prachu a mastnoty z měkkého kartáče přejížděním po štětinách. A také pro masírování srsti.
Vodní kartáč je dlouhý, úzký s krátkými štětinami. Používá se zvlhčený vodou k uhlazování ocasu a hřívy po kartáčování.
Houby se požívají s teplou vodou k čištění oblastí kolem očí, nozder a řiti.
Kopytním háčkem se odstraňuje špína a kamínky z kopyt. Je to při čištění první úkon a měl by být prováděn alespoň 2x denně, před prací a po ní.

obyčejný háček s kartáčkem pro úplné vyčištění kopytaHřeben na ocas a hřívu se vyrábí z hliníku nebo umělé hmoty a používá se k protrhání ocasu a při splétání ocasu a hřívy.
Většině koní se česání líbí, ale jsou i tací, kteří jsou lechtivý nebo jim čištění vadí. V každém případě bychom však měli čištění provádět uvážlivě a trpělivě.

Bedínka slouží k uskladňování a přenášení všch čistících potřeb

Stěrka sloužík k stírání potu z koně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama