Aktuálně
Prosím hláisni pro mě Tady a Tady
Hlasuj pro fotku na říjen
Zasoutěž si v 15.bleskovce

Hry

8. února 2009 v 11:23 | !rč@ |  Chování koní

Lusitano Rufia 110752


Hra je nedílnou součástí života mnoha živočišných druhů. U koní tomu není jinak. V průběhu ontogenetického vývoje si koně prostřednictvím hry procvičují a zdokonalují chování, které může hrát velmi důležitou roli v sociálních interakcích mezi jedinci. Hra je tak velmi cenná pro vývoj normálního chování.

Herní projevy kopytníků mají vždy sociální charakter. Ten je podtržen skutečností, že hra je nejčastěji realizována pomocí partnerů a pouze ojediněle se vyskytují i hry osamocených či izolovaných jedinců..

Hříbata si začínají hrát velmi brzy, a to nejdříve se svou matkou.Častým jevem je vzájemná péče o srst, která může iniciovat hru. V počátečních fázích hry je také vidět chňapání čelistmi a skákání.

Již po prvním týdnu života hříbě vyhledává při hře vrstevníky ze skupiny. Pokud se v blízkosti hříběte nevyskytují, mohou být ke hře využívány i jiná domácí zvířata např. pes, koza, ale také člověk. Sporadicky je možno vidět také hru koní s neživými předměty, ale většinou jen u izolovaných koní, ojediněle můžeme vidět hru s neživými předměty (např. gumovou pneumatikou ) i u koní ve skupině. Herní projevy koní se však nevyvinou v plné své šíři u izolovaných zvířat, ale pouze u koní žijících v sociální skupině.

Absence herních projevů u hříběte může signalizovat určité onemocnění. Pohybové vzorce herního chování jsou z větší části vrozené. Pro dosažení dovedností ve hře je však nutná interakce jedince s jinými příslušníky society a hra se zdokonaluje učením.

V herních projevech koní nacházíme jednak rozdíly interindividuální, jednak rozdíly intersexuální. Obecně lze konstatovat, že hřebci si hrají energičtěji a častěji, přičemž u nich převažují hry bojového charakteru. Naproti tomu jsou herní projevy klisen mírnější a méně časté. Frekvence her se také snižuje s věkem. Vnitřní potřeba koní k hrám je vázána většinou na mladá zvířata a je součástí jejich zdravého vývoje. Ale herní projevy se mohou prezentovat ve všech věkových kategoriích a nejsou tedy pouze výsadou hříbat
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama