Aktuálně
Prosím hláisni pro mě Tady a Tady
Hlasuj pro fotku na říjen
Zasoutěž si v 15.bleskovce

Typy koní

15. února 2009 v 16:00 | ΩIrenQaΩ

Typy koní

V tomto článku vám představím typy koní.


Sportovní kůň:

Svou hlavní úlohu plní dnes kůň v západním světě v oblasti estetického a sportovního využití. Jezdecké sporty všech oborů se těší stále rostousímu zájmu jezdců a diváků. Honební ježdění a pólo jsou starobilé sporty, na druhé straně dostihy jsou populární až od počátku 18. století. Mnoha odvětví jezdeckého sportu vyžadují velké sumy peněz, které koně na jedné straně stojí a na druhé mohou vyhrát. Nemálo peněz na koně vynakládají i sponzoři. Nicméně největší přitažlovost pro diváky spočívá v množství sledovat vynikající úspěchy a odvážné výkony koní, kteří se stali předmětem obdivu a lásky člověka již před mnoha staletími.Pracovní kůň:

V západních zemích některé pivovary používají těžké koně pro rozvážení piva na kratší vzdálenosti a pro reklamní účely. I na některých farmách se dnes využívají těžká plemena a koně patří k nezbytné výbavě policejních sborů v mnoha zemích. Ve východní Evropě, Jižní Americe, Asii a Africe se však pracovní koně (včetně oslů a soumarů)hojně používají v dopravě a zemědělství.


Dostihový kůň:

Dostihy jsou dnes nejdůležitějším odvětvím chovu a využití koní. Na dostihy chodí nejvíc návštěvníků, reportáže z dostihů přinášejí rozhlas, televize i tisk, kolem dostihů se točí velké peníze. Ovšem není dostih jako dostih. Klasické rovinné dostihy, které mají zásadní chovatelský význam, jsou samozřejmě obsazovány pouze plnokrevníky, a to přesně určeného stáří. Běhají se již dostihy dvouletých, nejčastěji tříletých, ale i starších koní. Existují i zvláštní dostihy klusáků pod sedlem. Zcela zvláštním odvětvením jsou dostihy klusáků se sulkami; ve světě jsou organizovány dostihy pro normální, tzv. diagonální klusáky i pro mimochodníky. Dostihy se běhají na dráhách k tomu účelu zvlášť zřízených. Jednotlivé dostihy mají přísně vymezenou délku dráhy, přesné podmínky a nezřídka je určena i váha, kteoru kůň nese. Dostihoví koně jsou podrobeni zvláštnímu výcviku a připravují se vžd na určitý závod. I mezi závodními koňmi jsou specialisté na krátké nebo delší trati, koně, kterým vyhovují tvrdé dráhy, nebo naopak koně, pro něž je těžší, třeba rozmoklý terén výhodou. Při dostihu hraje velkou roli taktika a inteligence koně i jezdce.

Skokový kůň:


U skokových koní nezáleží na původu, barvě, velikosti ani na robustnosti, ale pouze na schopnostech. Dobrý skokový kůň musí mít především chuť a odvahu skákat. Bez těchto vlastností nelze skokového koně vychovat, i kdyby měl sebelepší fyzické předpoklady. Je to jako u lidských sportovců. Důležitá je i samozřehmě i výchova. Skokový kůň musí být poslušný, bystrý, obratný, musí mít postřeh, rychlou reakci a také soutěživou povahu. Musí okamžitě uposlechnout pokynu a splnit ho přesně, jinak může může ksončit pádem. U Některých soutěží záleží na rychlosti, u jiných na schopnosti orientace a nkdy ro zhoduje jenom jenom síla odrazu silných zadních nohou. Předpokladem kariéry skokového koně je dokonalá stavba končetin a silná, ne však přetížená záď. Tělo musí být kompaktní, ale ne´é těžké. Pro skokové soutěže se velmi dobře hodí hannoverští a urští koně, chlemecký plavák atd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jerry jerry | 15. února 2009 v 16:50 | Reagovat

dyt sou všichni stejní :D

2 Mishaok Mishaok | E-mail | Web | 15. února 2009 v 17:01 | Reagovat

Ahoj prosím jsem ve finále SONZU a jsem tam jako Myshaok mohla by jsi mi hlásnout na

www.lucsimon.blog.cz/0902/finale-sonc#komentar-49995196

Děkuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama